Gümrük Forum - gümrük ithalat ihracat dış ticaret lojistik forum
 
Standart YABANCIDAN ARAÇ NASIL ALINIR ??
ARKADAŞLAR MERHABA TÜRKİYEDE YAŞIYORUM ALMANYADAN ARKADAŞIM ARABASIYLA GELDİ ARAÇ BMW 98 MODEL 520 i ARAÇ MAVİ PLAKA VE SADECE YABANCIDAN YABANCIYA SATILABİLİYORMUŞ BEN TÜRK VATANDAŞIYIM VE BU ARACI MUTLAKA ALMALIYIM NEYE PATLAYACAGIDA ÇOK ÖNEMLİ DEGİL BU ARACI NASIL SATIN ALABİLİRİM NE YAPMAM GEREKİR BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİM.İLGİNİZDEN DOLAYI ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart RE: YABANCIDAN ARAÇ NASIL ALINIR ??


Merhaba,

Kısaca, ikinci araç ithalatı yasaktır. Ancak bedelsiz ithalat kapsamında 2. el araç ithalatı yapılabilir ki bu haktan da kimlerin yararlanacağı belirlenmiştir.Bunun ile ilgili sitemizde bir çok konu mevcut. Ancak şunu söyleyeyim, türkiye'de yaşıyorsanız bedelsiz ithalat kapsamında araç ithal edemezsiniz.

Kolay gelsin
__________________
**Lütfen Forum Kurallarını dikkatlice okuyunuz.
**Forum\'da konu açmadan önce MUTLAKA arama yapınız.
**Rahatsız olduğunuz iletileri \"bildir\" tuşunu kullanarak ilgili moderatöre aktarabilirsiniz.
** Bize ulaşmak için: yoneticiler@gumrukforum.com
Standart RE: YABANCIDAN ARAÇ NASIL ALINIR ??


MAVİ PLAKALI TAŞIT GETİREBİLECEK VE KULLANABİLECEK KİŞİLER
1. Yabancı uyruklu olup, Türkiye'ye belirli bir süre için;
a) Çalışmak (diplomatik misyon ve benzer uluslararası kuruluşlardaki diplomatik statü dışı memurlar, yabancı işçi irtibat bürolarında çalışan yabancı kişiler ve hükümetimiz ile diğer hükümetler arasında yapılan teknik işbirliği ya da benzeri anlaşmalar uyarınca gelen yabancı uyruklu uzmanlar dahil),
b) İncelemede bulunmak
c) Öğrenim görmek,
d) Emekli olup Türkiyeye gecici veya daimi  yerleşme amacıyla gelen yabancı  kişiler bu kısımdaki esaslardan yararlanarak taşıt getirebilirler.
Getirilecek taşıtlar :
1 inci maddede sözü edilen kişilerin yalnız otomobil, minibüs, karavan ya da motosikletleri bu kısımdaki esaslardan yararlanır. Bu kısımda kullanılan otomobil deyimi; otomobil, otomobile takılı gelen römork ve karavanlar ile arazi tipi taşıtlarını (eşya naklinde kullanılanlar hariçtir) kapsar.

MAVİ PLAKA ARAÇ ALMAK İSTEYENLERİN VEYA ARAÇ SAHİPLERİNİN BİLMESİ GEREKEN ÖNEMLİ HUSUSLAR

1-Mavi plakalı araçlarda hiçbir şekilde T.C gümrüklerinde vergi alınmaz .Ancak Turing oto kurumuna aracın kilo ve modeline göre teminat yatırılır.

2-Turing oto kurumuna yatırılacak teminatın şekli ve cinsi ile detaylı bilgi için Turing teminat miktarlarına bakınız

3-Mavi plaka vergisiz geçici muafiyetle satın alınmış olan araçlardan (Takrir belgeli,konsolosluk, nato vb. mensupları hariç) yıllık bandrol vergisi ödenmesi zorunludur.

4-Vergisiz geçici muafiyetle (Mavi plaka ) satın alınmış olan araçları vekalet verilmiş olsa dahi ikameti yurt dışında olmayan kişiler (Türk vatandaşı dahil) bu aracı kullanamaz. 1. derece akrabaları, gerçek ikametleri yurt dışında bulunan yabancılar ve şöfor iznine haiz olan kişiler haricinde bu araçların kullanımı yasaktır  Aksi halde Gümrük kanununun 238. maddesi tatbik edilerek yüksek miktarda cezası vardır.Araç sahibi direkt olarak bu cezayı ödemekle yükümlüdür.

5-İlgili araçlar için Yıllık Trafik sigortası ödenmesi zorunludur.Ancak zorunlu olmayan Kasko sigortaları için bu zorunluluk söz konusu olmayıp ,kasko bedelleri Türkiye’de vergili otomobillere ödenen bedelin %50 oranda daha düşüktür.

6-Eşi Mavi plaka araç alma ve kullanma hakkına sahip olan kişilerin Türk olan eşleride bu araçları kullanma hakkına sahiptir.

7-İlgili araçlar vergileri ödense dahi Türk vatandaşına satılamaz,Türkiye’de kullanılmış oto İthalatı yasaktır.

8-İlgili araçların Turing oto kurumundan verilmiş olan Mavi karnelerinin bitiş sürelerinden 1 ay önce Turing otomotiv kurumuna başvurarak Türkiye’de çalışacaklarını öğrenim göreceklerini bildirmek, beyan etme, (belgeler dahilinde) şarttır.Aksi takdirde Gümrük Kanuna göre cezai işleme maruz kalırlar.

9-Mavi plaka vergisiz  oto alımı kullanımı için aracı alan şahsın mutlak surette ehliyetinin olması şarttır.Yurt dışındaki almış olduğu ehliyeti Türk ehliyetine çevirme zorunluluğu yoktur

10-Türkiye’de Mavi plaka olarak tescil edilmiş olan araç sahiplerinin yurt dışına seyahatlerinde araçlarını Gümrüğe bırakma zorunlulukları yoktur. (Triptikli araçlarda bu zorunluluk vardır.)

11-İlgili araçlarla yurtdışına seyahat edilinebilinir.Ancak İran,Suriye,Türkmenistan vb. gibi Asya ülkelerine araç ile çıkışlarda 2. kez çıkış teminatı yatırılmak zorunluluğu vardır.Batı ülkelerine çıkışlarda bu zorunluluk yoktur.

12-Türkiye’ye gelişlerinde üzerlerine kayıtlı beraberlerinde getirdikleri araçları Mavi plaka araç haline getirmek sanşı mevcuttur.

13-Yurtdışından gelen ve hiçbir şekilde tescil edilmemiş araçların aracın sahibi adına Gümrükte bekleme süresi toplam 3 aydır.Gümrük ambarında günlük depolama ücreti gün başına  ortalama 5 Usd dir.3 ay içerisinde işlem yapılmamış ise araç devlet malı olur.

14-Hem Türk hem yabancı nüfusuna / pasaportuna sahip olanlar Gümrük vergisiz (Mavi plaka) araç hakkından faydalanmaz.

15-Mavi plaka araç alacak şahsın araç ile ilgili yeni kayıt işlemleri gümrük,trafik işlemleri ikametinin bulunduğu ilin Gümrük idaresinde yapılmasının zorunluluğu vardır.
Örneğin;Şahsın çalışma müsaadesi ve ikameti İzmir ise ve aracı İstanbul’dan satın almış ise Gümrük ve Trafik işlemlerini İzmir Gümrükleri Baş Müdürlüğünde yapması zorunludur.

16-Yurtdışından Orijinal yurtdışı plakası ile gelen ve Türkiye’ye Turistik giriş yapmak ,mulkiyetlerindeki araçları yurt içine girerken max.6 ay süre verilmektedir.Bu araçlarla süre süre bitiminde yurtdışı giriş çıkış yapılarak tekrar 6 ay kullanım süresi alınması olanaksızdır.Araç ve şahıs tekrar max. 6 ay yurtdışında kalırsa tekrar Türkiye’ye geldiğinde 6 ay daha ek süre alır.

17- Triptik belgesi ile Türkiye'ye gelmiş araçların başka bir yabancı tarafından satın alınıp Mavi Plaka'ya çevrilmesi gümrük idarelerince yasaklanmıştır. Yalnız bu araçlar diplomatik kişilere ve yurt dışına ihracat amacıyla satılabilinir.

18-Mavi Plakalı araçlar gerek yerli gerek yabancı menşeli şirket adına tescil edilemez. Mutlaka yabancı şahıs adına tescil edilmesi gereklidir. Bir yabancı şahıs adına sadece bir araba tescil edilebilinir
Standart RE: YABANCIDAN ARAÇ NASIL ALINIR ??
Sayin Yetkililer,

yabncidan yabanciya arac ile ilgili size sormak istedigim bir sorum var.

Ben almanyada yasiyorum ve bende sadece alman pasaportu var.
Türkiyede bir özel sirket ile yaptigim görüsmeye istinaden gelecek sene Türkiye de calismaya baslayacagim.
Tabiiki buna istinaden calisma iznine basvuracagim.

Türkiye de calisirken mobil olmak istiyorum.

Yukarida belirttigim sartlarda ben mavi plakali arac alma imkanina sahip oluyormuyum.

bu konuda bana yardimci olursaniz cok memnun olurum.

Saygilarimla

customs turkey, eu customs code turkey, inward processing turkey, import turkey, export turkey, cutoms duty turkey, customs legislation turkey, import tax turkey, hs code turkey, customs clearance turkey, customs tax turkey, additional cusotms tax turkey, VAT rate turkey
Standart RE: YABANCIDAN ARAÇ NASIL ALINIR ??


Alıntı:
medet´isimli üyeden Alıntı
Sayin Yetkililer,

yabncidan yabanciya arac ile ilgili size sormak istedigim bir sorum var.

Ben almanyada yasiyorum ve bende sadece alman pasaportu var.
Türkiyede bir özel sirket ile yaptigim görüsmeye istinaden gelecek sene Türkiye de calismaya baslayacagim.
Tabiiki buna istinaden calisma iznine basvuracagim.

Türkiye de calisirken mobil olmak istiyorum.

Yukarida belirttigim sartlarda ben mavi plakali arac alma imkanina sahip oluyormuyum.

bu konuda bana yardimci olursaniz cok memnun olurum.

Saygilarimla


Sorunuzla ilgili Gümrükler Genel Müdürlüğünün talimat yazıları aşağıya çıkartılmıştır.

T.C.
BAŞBAKANLIK
Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Kontrol Genel Müdürlüğü
Sayı :B.02.1.GÜM.0.08.00.22 728
Konu :
12.04.2007 / 11167 yazıda aynı konu işlenmiştir.
06.11.2007 / 21948 yazıda ilgi tutulmuştur.
08.03.2007 / 05042
GÜMRÜK VE MUHAFAZA BAŞMÜDÜRLÜĞÜNE

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünden alınan 30.01.2007 günlü, 367 sayılı yazıda; Türk vatandaşlığını kaybetmenin sonuçlarını düzenleyen 403 Sayılı Türk vatandaşlığı Kanununun 29 uncu maddesinin 07.06.1995 tarih ve 4112 Sayılı Kanun ile değiştirildiği,
4112 Sayılı Kanun Kapsamında Olan Eski Türk Vatandaşlarına Yönelik Uygulamanın ise (Pembe Kart), 29.06.2004 tarih ve 5203 Sayılı Kanun ile yeniden değiştirilerek;
“Bu Kanun gereğince Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler, kayıp tarihinden başlayarak yabancı muamelesine tabi tutulur. Ancak doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığından vatandaşlıktan çıkma izni alanlar ve bunların vatandaşlıktan çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocukları; Türkiye Cumhuriyetinin milli güvenliğine ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla, askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü ve seçme-seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler, Kanunun 33 ve 35 inci madde hükümleri saklıdır “ şeklinde düzenlediği,
Pembe/Mavi Kart uygulamasına ilişkin hususların Genel Müdürlüklerince 02.04.2004 tarih ve 63 sayılı genelgeleri ile duyurulduğu, söz konusu Kanunun tanıdığı haklardan yararlanmakta isteğe bağlı olduğundan, Pembe/Mavi Kart hamili olmasına rağmen bir takım gerekçelerle yabancı muamelesine tabi tutulmak isteyenler, talepleri halinde yabancı işleme (ikamet tezkeresi ve çalışma izni verilmesi gibi) uygulamakta olduğu, ancak 5203 Sayılı Kanun kapsamında Mavi Kart hamili olan yabancıların çalışma izni almalarına gerek olmamasına rağmen ithalat vergi indiriminden faydalanabilmek amacıyla İl Emniyet Müdürlüklerinden ikamet izni aldıktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına müracaat ederek çalışma izni alma çabası içerisinde oldukları, Mavi Kart hamili olan şahısların almış oldukları ve ikamet izinlerinin amacı dışında kullanılmasının önlenebilmesi açısından, “Mavi Kart” hamili olan şahısların ikamet tezkereleri müracaatlarının alınmakla birlikte düzenlenecek ikamet tezkerelerine “Muafen ev eşyası ve araç ithal etme hakkı bahsetmez” şeklinde şerh düşülmesinin uygun görüldüğü belirtilerek, ithalar vergi indiriminden faydalanmak suretiyle ülkemize ev eşyası ve araç ithal etmek isteyen yabancılardan, ikamet tezkerelerinin 5. sayfasının veya temdit işlemi yapılan sayfasının ibrazının istenmesi ve bu şerhin görülmesi halinde bu hakkın kullandırılmaması istenilmektedir.
Bilgi alınmasını ve Yabancı Taşıtlar Geçici Karnesi düzenlenmek suretiyle yurda getirilen taşıtların geçici ithalinde yukarıda belirtilen hususlarda azami dikkatin gösterilmesini rica ederim.

Haydar GÖÇER
Genel Müdür

Ek: 1 Yazı örneği.

DAĞITIM:
Tüm Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlükleri

Non-preferential origin of goods, Customs Tariff and Tariff, Classification of Goods , Value of Goods for Customs Purposes, Inward processing , Customs Warehousing Procedure, Temporary importation, Free Zones, Postal Customs Formalities, Penalties to be charged on operations that result in tax loss

Cevapla
Yeni Konu aç
Seçenekler Arama

ffreply
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144